You are currently viewing Dobór ortezy – podpowiadamy jak wybrać tę odpowiednią!

Dobór ortezy – podpowiadamy jak wybrać tę odpowiednią!

Orteza jest rodzajem stabilizatora ortopedycznego mającego na celu ustabilizowanie kontuzjowanej części ciała pacjenta. Stosowana jest najczęściej jako alternatywa dla łuski gipsowej, w sytuacjach gdy potrzebne jest częściowe lub całkowite unieruchomienie danej części ciała. Są one zdecydowanie lżejsze, niż do niedawna tak popularny gips ale i wykonane z materiałów delikatnych dla naszej skóry. Nie powodują więc otarć, oparzeń i innych uszkodzeń naskórka zapewniając prawidłową wentylacje, szczególnie w okresie letnim. Ortezy, w przeciwieństwie do gipsu można w każdej chwili zdjąć, co również zapewnia większą higienę. Stosowanie ortezy nie tylko pozwala znacząco zmniejszyć ryzyko pogłębienia się urazu ale i widocznie zmniejsza obrzęk w jego miejscu oraz przyspiesza powrót do normalnej sprawności. Jeśli zastanawiasz się jakie ortezy są najczęściej stosowanymi i jak wybrać najlepsza zapraszamy do dalszej lektury naszego krótkiego tekstu.

orteza stawu kolanowego ze sklepu medycznego PATRONUS

Rodzaje ortez

Ortezy znalazły zastosowanie w leczeniu sporej ilości urazów, w tym także tych dotyczących naszego kręgosłupa. Wśród ortez stosowanych w przypadku uszkodzeń tej części ciała wyróżniamy kołnierz ortopedyczny, będący stabilizatorem w przypadku zwyrodnień odcinka szyjnego, korektory postawy, takie jak ósemkowy pas obojczykowy i prostotrzymacz a także ortezy stabilizujące dedykowane problemom z odcinkiem lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa.

Innym rodzaje urazów leczonym przy pomocy ortez są te obejmujące kończyny górne, takie jak urazy stawu barkowego, łokciowego czy przedramienia. Również problemy z nadgarstkami i dłońmi mogą być leczone przy pomocy tzw. ortez ochronnych.

Najpopularniejszym rodzajem ortez są, jednak te dotyczące kończyn dolnych. Wśród nich najczęściej kupowane są ortezy stawu skokowego oraz kolanowego, bowiem te miejsca narażone są na najczęstsze urazy, nie tylko w trakcie uprawiania sportu ale i w trakcie wykonywania czynności dnia codziennego. Skupmy się zatem na właśnie tych dwóch rodzajach ortez i zasadach doboru odpowiedniego modelu.

Orteza stawu skokowego – co to takiego?

Orteza stawu skokowego stosowana jest w calu zabezpieczenia, usztywnienia lub odciążenia stawu kolanowego uległego kontuzji ( skręceniu, zwichnięciu czy też złamaniu) oraz wspomagająco przy leczeniu i łagodzeniu dolegliwości występujących w chorobach kostno-stawowych. Orteza stawu skokowego ma za zadanie ustabilizować i odciążyć uszkodzony staw a także poprawić jego mobilność. Zapobiega ona pogłębieniu się dolegliwości bólowych pojawiających się przy przenoszeniu ciężaru całego ciała na stopę. Uszkodzony staw skokowy umieszczony w ortezie pozostaje w prawidłowej pozycji zarówno w trakcie siedzenia, stawania czy przemieszczania się.

Wśród kilku rodzajów ortez stawu skokowego wyróżniamy:

  • ortezy miękkie – są to elastyczne opaski wykonane głównie z neoprenu zakładane poprzez wciągnięcie ich na stopę lub tez zapinane na rzepy. Stosowane najczęściej w celu profilaktycznym i uśmierzającym ból w przewlekłych dolegliwościach bólowych;
  • ortezy półsztywne – stosowane zazwyczaj w celu prewencji przez kolejną kontuzją oraz przy uszkodzeniach więzadeł;
  • ortezy sztywne – stosowane głównie w przypadku złamań, zwichnięć oraz skręceń.
orteza stawu skokowego - wypożyczalnia sprzętu do rehabilitacji PATRONUS

Jak wybrać ortezę stawu skokowego?

Stojąc przed wyborem ortezy stawu skokowego najlepiej jest udać się do fizjoterapeuty lub lekarza, który oceni z jakim stopniem kontuzji się zmagamy. Jest to, bowiem główne kryterium doboru właściwego rodzaju ortezy spośród opisanych powyżej. Równie ważna jest obecność obrzęków i krwiaków, które powinny być odpowiednio uciśnięte w celu usprawnienia ich odprowadzenia. W przypadku dużych opuchlizn i wylewów warto również zastanowić się nad ortezą wyposażoną w specjalny chłodzący wkład żelowy.

Orteza stawu kolanowego – co to takiego?

Orteza stawu kolanowego to aparat ortopedyczny służący usztywnieniu i stabilizacji kolana. Do jej głównych zadań należy również korekta zniekształceń stawu kolanowego, pomoc w rehabilitacji i regeneracji kolana oraz kontrolę nad jego ruchomością.

Podobnie jak w przypadku ortez stawu skokowego, tak i te dotyczące kolana możemy podzielić na grupy:

  • ortezy sztywne stosowane najczęściej w przypadku poważnych urazów stawu kolanowego, takich jak zwichnięcie czy nawet złamanie;
  • ortezy półsztywne – czyli rękawy z wszytymi równoległe do stawu szynami stabilizującymi są rodzajem wzmocnienia stawu najczęściej stosowanym w celu profilaktyki u osób aktywnych fizycznie, które już wcześniej zmagały się z kontuzją tego typu.;
  • ortezy elastyczne – najczęściej stosowane profilaktycznie przez sportowców obawiających się doznania urazu;
  • ortezy z regulowanym kątem zgięcia –zalecane są zazwyczaj przy uszkodzeniu więzadeł krzyżowych przednich oraz bocznych a także jako wspomaganie rehabilitacji po chirurgicznym leczeniu więzadeł, łękotki lub rzepki.

Jak wybrać ortezę stawu kolanowego?

Analogiczne jak w przypadku poprzedniej ortezy na początku należy wybrać się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu ustalenia stopnia zaawansowania urazu, co jest niezbędne do wyboru odpowiedniego rodzaju ortezy. Ważny jest również sam rozmiar ortezy, ponieważ zbyt duża może zsuwać się ze stale pracującego kolana i nie zapewniać odpowiedniej stabilizacji. Zbyt mała orteza może za to powodować ucisk, a nawet tworzenie się trudno gojących ran.

Gdzie zaopatrzyć się w ortezę?

Nie należy się oszukiwać, cena dobrej ortezy na kolano często przekracza kilkaset złotych a otrzymanie jej w ramach współpracy z NFZ wiąże się z koniecznością spełnienia szeregu wyśrubowanych kryteriów. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wypożyczenie ortezy. W tym celu najlepiej zgłosić się do dobrego sklepu zajmującego się sprzedażą i wypożyczeniem sprzętu medycznego, który w swojej ofercie będzie posiadał wysokiej jakości ortezy, dostosowane do wszelkich rodzajów uszkodzeń stawów w dużo niższej cenie, niż standardowy zakup.