You are currently viewing Łóżko rehabilitacyjne – jak wybrać odpowiednie i dostosować je do domowej rehabilitacji?

Łóżko rehabilitacyjne – jak wybrać odpowiednie i dostosować je do domowej rehabilitacji?

Łóżko do rehabilitacji to jedno z tych urządzeń, które w wielu przypadkach jest w stanie znacząco poprawić komfort życia osoby obłożnie chorej oraz jej opiekuna. Niestety jego zakup wiąże się ze sporym wydatkiem, dlatego ważne jest by przed podjęciem ostatecznej decyzji co do konkretnego modelu upewnić się, czy wszystkie parametry łóżka odpowiadają nam oraz czy sprzęt posiada wszystkie niezbędne funkcje. Pozostaje jedynie pytanie na co dokładnie zwrócić uwagę kupując łóżko do rehabilitacji?

Wynajem łóżka rehabilitacyjnego - Internetowy sklep medyczny PATRONUS

Wzrost oraz waga chorego

Łóżko rehabilitacyjne będzie spełniać swoje zadanie tylko wtedy, gdy będzie indywidualnie dobrane do danego pacjenta oraz choroby, z którą się boryka. Z uwagi, że jest to mebel, na którym chory spędza dużo czasu leżąc i siedząc szczególna uwagę należy zwrócić na wzrost oraz wagę pacjenta.

Korzystając z tego rodzaju łóżka chory często zmienia swoją pozycję wstając oraz siadając. Unosząc zagłówek mebla powodujemy przesunięcie się ciała bliżej tylnej krawędzi łóżka. Z tego powodu osoby wysokie powinny zawsze wybierać łóżka dłuższe od tych standardowych. Ciekawą opcją są również modele z możliwością wydłużenia długości. Z kolei jeśli chodzi o wagę chorego, to należy zwrócić uwagę nie tylko na maksymalne obciążenie łóżka ale i na jego szerokość. Najczęściej spotykane są modele o szerokości 90, 100 oraz 120 cm. Uwzględniając obciążenie należy dodatkowo upewnić się, czy chory będzie musiał korzystać z dodatkowych sprzętów rehabilitacyjnych w trakcie przebywania na łóżku.

Elementy ułatwiające codzienną obsługę łóżka

Odpowiednio dobrane łóżko rehabilitacyjne może całkowicie odmienić opiekę nad pacjentem obłożnie chorym lub osobą przechodzącą okres rekonwalescencji po wypadku lub operacji. Przede wszystkim umożliwiają one zrezygnowanie z dźwigania pacjenta i ułatwiają zmianę jego pozycji w celu spożycia posiłku czy też odbycia zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli łóżko wyposażone zostanie w różnego rodzaju usprawnienia życie chorego staje się również dużo bardziej komfortowe i prostsze.

Regulowanie wysokości łóżka

Jedną z najbardziej przydatnych i najczęściej poszukiwanych funkcji łóżek rehabilitacyjnych jest możliwość regulacji wysokości. Umożliwia ona wygodną pielęgnację chorego oraz ułatwia wykonywanie ćwiczeń terapeutycznych. Dodatkowo możliwość obniżenia łóżka pozwala szybko i bez większego wysiłku przenosić chorego wprost na wózek inwalidzki. Jak możemy przeczytać na stronie https://www.patronus-med.pl/lozko-rehabilitacyjne/ – w przypadku starszych modeli mechanizm opuszczania i podnoszenia wymaga użycia siły rąk, jednak nowsze łóżka wyposażone są w specjalne siłowniki przemieszczające stelaż, które uruchamia się jednym przyciskiem.

Regulowanie pozycji łóżka

Elektryczne łóżka do rehabilitacji wyposażone są zazwyczaj w równie przydatną funkcję zmiany położenia chorego. Może to być możliwość uniesienia górnej części ciała w pozycję półsiedzącą , zmiana płaszczyzny z poziomej na pochyloną w dół, czy tez dużo bardziej skomplikowane kombinacje. Oczywiście cena takiego łóżka rehabilitacyjnego będzie stosunkowo wyższa, jednak przy długoterminowej opiece wydatek ten będzie jak najbardziej opłacalny.

Wejdź na stronę https://www.patronus-med.pl/produkt/lozko-rehabilitacyjne-burmeier/ i sprawdź specyfikację elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego Burmeier.

Materac przeciwodleżynowy - Sklep medyczny PATRONUS

Rodzaj materaca

Kolejnym istotnym elementem każdego łóżka jest materac. Osoby obłożnie chore musza w szczególności dbać o swoją skórę poprzez zapobieganie odleżynom. Do tego celu najlepiej sprawdzą się specjalistyczne materace przeciwodleżynowe. Z kolei w przypadku osób po wypadkach bardzo dobrym wyborem będzie materac ortopedyczny o odpowiednio dobranej twardości.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Dodatkowe wyposażenie łóżka to elementy, które mogą znacząco podnieść komfort jego użytkowania. Nie jest ono niezbędne, jednak są schorzenia oraz sytuacje, w których takie dodatki jak trójkąt do podnoszenia się lub wbudowana szafka i stolik mogą okazać się bardzo pomocne w codziennym zmaganiu się z chorobą oraz rekonwalescencją. Warto zatem sprawdzić, czy producent przewiduje obecność takich elementów w zestawie lub czy istnieje możliwość ich dokupienia w przyszłości.

Wynajem łóżka rehabilitacyjnego – szereg korzyści i ułatwienie codziennego życia

Wcześniej wspomnieliśmy jak istotny jest odpowiedni dobór łóżka rehabilitacyjnego do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Nie tylko pozwala on ułatwić codzienne funkcjonowanie pacjenta ale pomoże również zapobiec możliwości wystąpienia różnorodnych powikłań wynikających z długiego przebywania w jednej pozycji. Dzięki odpowiednio dobranemu materacowi możemy uniknąć niezwykle bolesnych odleżyn oraz uniknąć bólu mięśni i stawów.

Nie należy zapominać również o opiekunie, którego codzienna praca z pacjentem wymaga niezwykłych wręcz pokładów siły oraz zdrowia.

Nowoczesne i zaawansowane łóżka rehabilitacyjne pozwolą ograniczyć konieczność dźwigania chorego, co korzystnie wpłynie na kręgosłup opiekuna. Dodatkowe ułatwienia umożliwiają również szybsze i sprawniejsze wykonywanie codziennych czynności pielęgnacyjnych jak i rehabilitacyjnych.

Zakup zaawansowanego technicznie łóżka rehabilitacyjnego umożliwia sklep medyczny Patronus, jednak wiąże się to ze sporym wydatkiem, dlatego warto jest rozważyć również inną opcję. Jest nią wynajem sprzętu wprost z profesjonalnej wypożyczalni urządzeń medycznych. Łóżka takie, mimo iż używane, zawsze są dokładnie zdezynfekowane oraz sprawdzone pod kątem technicznym, dlatego nie ma obaw o ich stan i czystość. Każdy model jest na bieżąco serwisowany, tak by zapewnić choremu jak najwyższy komfort użytkowania w cenie zdecydowanie niższej niż zakup nowego sprzętu. W przypadku krótkiego okresu rekonwalescencji jest to bardzo dobre rozwiązanie, które może uratować budżet chorego.