You are currently viewing Butla z tlenem medycznym – najważniejsze informacje

Butla z tlenem medycznym – najważniejsze informacje

Tlen jest gazem niezbędnym do życia każdemu człowiekowi. Jest on w stanie dotlenić oraz odżywić nasz organizm, a tym samym umożliwić odpowiednie funkcjonowanie komórek naszego organizmu. Niestety zdarzają się sytuacje, gdy w wyniku choroby lub nieszczęśliwego zdarzenia nasz organizm odczuwa jego brak. Rozwiązaniem tego niebezpiecznego problemu może być tlenoterapia przy wykorzystaniu butli z tlenem medycznym.

Tlenoterapia w domu - sklep medyczny online PATRONUS

Czym dokładnie jest tlen medyczny?

Tlenem medycznym nazywamy tlen stężony do 100%, zamknięty w butli pod odpowiednim ciśnieniem. Spotykamy go np. w szpitalu lub domu opieki, gdzie może być podłączony do centralnej sieci zaopatrzonej w tlen. Pozwala on wspierać leczenie wielu chorób i różnorodnych stanów organizmy, które powodują niedotlenienie komórek. Warto również dodać, że z powodu stężenia tlen ten różni się od tego, który spotykamy w butlach nurków.

Co ciekawe z tlenu medycznego mogą korzystać nie tylko osoby chore. Tlenoterapia w przypadku osób zdrowych jest w stanie zwiększyć ich wydolność fizyczną, łagodzić zaburzenia snu oraz poprawiać koncentrację. Tlenoterapia pozwala również zmniejszyć zawroty głowy, ból oraz ogólne samopoczucie. Wysoko stężony tlen umożliwia także łagodzenie dyskomfortu spowodowanego szybkimi zmianami wysokości, a nawet wspomaga ludzki system immunologiczny oraz usprawnia produkcję hormonów. Czysty tlen podawany w odpowiednich dawkach umożliwia także szybsze usuwanie z naszego organizmu różnorodnych wirusów i bakterii.

Warto także dodać, że tlenoterapia to również fantastyczne rozwiązanie dla osób, które odczuwają niedobory tlenu w wyniku zwiększonego zanieczyszczenia naszego środowiska. Podaż tlenu pozwala odżywić nasze ciało i pozbyć się uczucia osłabienia. Nie zapominajmy jednak, że tlenu medycznego nie da się zakupić w zwykłej aptece. Tego typu sprzęt dostępny jest jedynie w specjalnych sklepach medycznych oraz hurtowniach.

Komu niezbędna jest stała tlenoterapia?

Tlenoterapia jest sposobem leczenie niezbędnym u osób borykających się z niewydolnością oddechową. Mogą to być pacjenci z astmą oskrzelową, chorobami układu krążenia czy mukowiscydozą. Istnieją również różnorodne wskazania nagłe, które wymuszają zastosowanie tlenoterapii. Z tego powodu butle z tlenem są stałym elementem wyposażenia każdego szpitala, karetki pogotowia czy przychodni. Zdarza się również, że butla tlenem staje się wyposażeniem niezbędnym w domu pacjenta. Jest to, jednak ściśle związane z zaleceniami lekarskimi.

Rodzaje butli z tlenem medycznym

Specjalistyczne sklepy z wyposażeniem medycznym, takie jak internetowy sklep medyczny PATRONUS (https://www.patronus-med.pl/sklep-medyczny/) umożliwiają zakup kilku różnych pojemności tego typu butli. Najczęściej spotykane są pojemniki 2, 5 oraz 10 litrowe. Dodatkowo butle te można kupić w specjalnych zestawach, w skład których wchodzą maski tlenowe z drenem, kaniule nosowe z drenem oraz reduktory tlenowe regulujące przepływ gazu. Dodatkowo w sklepach tego typu możemy znaleźć akcesoria takie jak wózki do przewożenia butli, reduktory ciśnienia oraz pasy do przewożenia. Najczęściej spotykane ciśnienie butli tlenowej to 200 bar.

Ciekawym rozwiązaniem są również niewielkie spraye stanowiące przenośną mini-wersję tradycyjnej butli z tlenem. Mogą być one nieocenioną pomocą w przypadku różnorodnych urazów powstałych w wyniku wypadku. Z tego powodu przyrządy te są uważane za jeden z niezbędnych elementów wyposażenia apteczek i zestawów ratownictwa medycznego.

Na rynku sprzętu medycznego znajdziemy również butle wypełnione CO2, czyli dwutlenkiem węgla. Gaz ten może być wykorzystywany w wielu sytuacjach, np. jako element terapii z zakresu medycyny estetycznej. CO2 będzie niezbędny w przypadku zabiegu karboksyterapii, który poprawia stan i kondycje naszej skóry. Takie butle z medycznym dwutlenkiem węgla można zatem spotkać w wielu klinikach oraz szpitalach. CO2 będzie również niezastąpiony w przypadku zabiegów laparoskopowych oraz endoskopowych, ponieważ umożliwia wypełnienie wolnej przestrzeni operowanego obszaru. Medyczny dwutlenek węgla zwiększa również widoczność oraz dostęp do miejsca operowanego.