You are currently viewing Czym jest pulsoksymetr?

Czym jest pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to nowoczesne, elektroniczne urządzenie służące do pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Aparat daje również możliwość monitorowania innych parametrów życiowych takich jak tętno, a pomiar wykonywany jest bezinwazyjnie i bezboleśnie poprzez skórę pacjenta. Pulsoksymetry znalazły zastosowanie nie tylko w szpitalach i różnego rodzaju ośrodkach medycznych, ale i w domach, zwłaszcza u pacjentów poddawanych tlenoterapii domowej.
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje pulsoksymetrów: stacjonarne oraz napalcowe. Pierwszy z nich wykorzystywany jest głównie z szpitalach, jest znacznie bardziej zaawansowany technicznie i może mierzyć inne parametry życiowe, a nawet sprawdzać położenie rurki wewnątrztętniczej. Z kolei urządzenie napalcowe stosowane jest z powodzeniem w domach, bowiem jest przyrządem małym i prostym w obsłudze a przy tym dokładnym i niezwykle przydatnym.

pulsoksymetr-czym-jest

Jak działa pulsoksymetr?

Podstawowym zadaniem pulsoksymetru jest ocena objętości utlenowanej hemoglobiny we krwi pacjenta. Urządzenie posiada źródło światła, a także czujnik sprawdzający jaki jest stopień pochłaniania wiązki świetlnej. Ma to związek z właściwością hemoglobiny, która posiada odmienne zdolności absorpcji światła w zależności od tego, czy jest natlenowana czy też nie. W ten sposób aparat jest w stanie ustalić wartość saturacji. Wynik przedstawiany jest za pomocą procentów, np. wartość 96% na wyświetlaczu pulsoksymetru mówi nam, że w chwili badania 96% hemoglobiny transportuje tlen do komórek i tkanek badanego.

Normy saturacji

Omawiając sposób działania pulsoksymetru nie można zapomnieć o przedstawieniu norm saturacji. U osoby zdrowej wartości te oscylują w granicach 95 – 99%, jednak u osób starszych te wartości mogą być nieco niższe, a prawidłowy wynik będzie mieścił się w przedziale 93 – 99%. Podobnie może dziać się u osób palących nałogowo.

W przypadku pacjentów poddawanych tlenoterapii, wynik saturacji może nam pokazać nawet liczbę 100%. Z kolei jeśli na wyświetlaczu zobaczymy liczbę 90% i niższą oznacza to, że mamy do czynienia z niedotlenieniem organizmu i poważnym zagrożeniem zdrowia, a nawet życia pacjenta.

Wskazania do korzystania z pulsoksymetru

Pulsoksymetry znalazły szerokie zastosowanie jako jeden z aparatów diagnostycznych w karetkach, na oddziałach ratunkowych oraz oddziałach intensywnej terapii. Są one wykorzystywane również w trakcie przeprowadzania operacji oraz w trakcie monitorowania pacjenta po znieczuleniu ogólnym. Pulsoksymetry wykorzystuje się u pacjentów w każdym wieku, jednak w przypadku noworodków i małych dzieci mają one zazwyczaj formę opaski z czujnikiem zakładanej na stopę lub nadgarstek.

Regularne badanie tym urządzeniem wykonuje się u osób zagrożonych możliwością wystąpienia niskiego ciśnienia cząsteczkowego tlenu we krwi oraz w przypadku następujących schorzeń:

  • choroby układu oddechowego
  • choroby układu sercowo – naczyniowego
  • cukrzyca
  • nadciśnienie
  • choroby przewlekłe, wymagające stałej opieki.

Korzystanie z pulsoksymetru zaleca się również często kobietom w ciąży, sportowcom oraz osobom pracującym na dużych wysokościach. Pulsoksymetr jest również urządzeniem niezwykle przydatnym u pacjentów poddawanych stałej tlenoterapii.

Co ważne, z uwagi na fakt, że jest to urządzenie diagnozujące stan pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do jego stosowania.

Wynajem pulsoksymetru

Pulsoksymetr to urządzenie niezwykle przydatne w wielu schorzeniach, mogące w bardzo szybki sposób zaalarmować nas o złym stanie zdrowia pacjenta lub bliskiego. Z tego powodu warto je mieć w domu. Firma Patronus świadcząca usługi sprzedaży oraz wynajmu profesjonalnego sprzętu medycznego w swojej ofercie posiada wiele modeli pulsoksymetrów napalcowych, które będą stanowić idealne dopełnienie opieki domowej. Dla klientów którzy zdecydują się skorzystać z naszej oferty wynajmu pulsoksymetrów mamy również niespodziankę w postaci darmowej prezentacji z korzystania z urządzenia, a także dostęp do całodobowej infolinii, którą udostępnia sklep medyczny Patronus, gdzie czekamy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty i urządzeń.