Przenośny koncentrator tlenu – czym jest i jak działa?
Koncentrator tlenu jest urządzeniem służącym do podawania tlenu pacjentom wymagającym stałej tlenoterapii. Mobilna odmiana tego sprzętu pozwala na korzystanie z niego w każdych warunkach, nawet bez dostępu do sieci zasilającej. Dodatkowo zdecydowanie mniejsze, niż w przypadku modeli stacjonarnych rozmiary i waga urządzenia, umożliwiają pacjentowi na prowadzenie aktywnego trybu życia, a nawet podróżowanie samolotem.
Przenośne koncentratory tlenu działają na takiej samej zasadzie jak modele stacjonarne, co oznacza, że pobierają one powietrze z otoczenia, a następnie dzięki absorpcji azotu są w stanie podać pacjentowi tlen o stężeniu przekraczającym 90%. Dodatkowo większość nowszych wersji koncentratorów posiada dodatkową opcję oczyszczania i nawilżania wdychanego przez pacjenta gazu. Modele przenośne wyposażone są w akumulatory, które po pełnym naładowaniu są w stanie pracować ciągle nawet przez kilka godzin.
W jakich przypadkach stosuje się koncentratory tlenu?
Koncentratory tlenu są urządzenia, które ułatwiają codzienność głównie pacjentom zmagającym się z chorobami układu oddechowego, takimi jak
- astma oskrzelowa,
- mukowiscydoza,
- dysplazja oskrzelowo-płucna,
- przewlekła obturacyjna choroba płuc.
Są one również przydatne u pacjentów w wieku podeszłym, którzy cierpią na zaawansowane nowotwory, niewydolność tętniczą oraz inne choroby układu krążenia. Przenośne koncentratory tlenu mogą okazać się nieocenionym wsparciem u pacjentów, którzy chcą zachować dalszą mobilność i aktywność, lecz z różnych przyczyn wymagają stałej tlenoterapii.
Zalety i wady przenośnych koncentratorów tlenu
Największą zaletą przenośnych koncentratorów tlenu jest możliwość zaoferowania pacjentowi większej swobody życia, niż w przypadku modeli stacjonarnych. Oznacza to, że osoby korzystające z modeli mobilnych mogą to robić zarówno na spacerze, jak i zakupach, czy też w trakcie różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Tym, co można uznać za wadę przenośnych koncentratorów tlenu, jest ich nieco mniejsza wydajność, niż w przypadku modeli stacjonarnych, jednak w dalszym ciągu jest to praca wystarczająca do efektywnej tlenoterapii większości pacjentów.
Przenośne koncentratory tlenu – zużycie prądu
Według najnowszych wyliczeń modele stacjonarne zużywają około 35-40 W. Przenośne koncentratory są urządzeniami zdecydowanie bardziej ekonomicznymi od swoich stacjonarnych odpowiedników. Dzieje się tak, ponieważ modele tego typu wyposażone są w akumulator/baterię, która pozwala na pracę urządzenia bez konieczności podłączenia do źródła prądu. Tym samym jedno naładowanie baterii wystarcza na nawet 3-4 godziny pracy urządzenia, co znacząco wpływa na obniżenie kosztów jego eksploatacji.
Wypożyczalnia sprzętu medycznego PATRONUS – dlaczego warto?
PATRONUS to wypożyczalnia sprzętu medycznego stworzona, by sprostać potrzebom wszystkich pacjentów. Bogata oferta różnorodnych urządzeń, w tym przenośnych koncentratorów tlenu i niezwykle dogodne warunki najmu sprawiają, że PATRONUS znajduje się na czele krajowych dostawców sprzętu medycznego.
Tym, co wyróżnia PATRONUS jest przede wszystkim zaangażowanie i profesjonalizm. Wszystkie urządzenia dostępne w naszej wypożyczalni charakteryzują się najwyższą jakością i pełną sprawnością potwierdzoną przez regularne przeglądy techniczne. Warto także dodać, że cena miesięcznego wynajmu koncentratora tlenu jest wyjątkowo korzystna, tak każdy podnosić komfort życia wszystkich pacjentów, a w szczególności tych, których nie stać na zakup nowego urządzenia.
Koncentrator tlenu tego typu pozwoli Ci cieszyć się pełnią życia oraz swobodą przemieszczania.
Przenośny koncentrator tlenu — wypożyczalnia
Skontaktuj się z nami!
Q&A – najczęstsze pytania i odpowiedzi
1. Czy przenośne koncentratory tlenu są głośne?
Większość przenośnych koncentratorów tlenu jest cicha i nie powinna przeszkadzać w codziennych czynnościach.
Poziom hałasu zależy od modelu i producenta.
2. Jakie są ograniczenia dotyczące podróżowania z przenośnym koncentratorem tlenu?
Wiele linii lotniczych zezwala na podróżowanie z przenośnymi koncentratorami tlenu, ale zawsze warto sprawdzić
zasady przewoźnika przed podróżą. Często wymagane są specjalne zasady i procedury.
3. Jakie są potencjalne skutki uboczne korzystania z przenośnego koncentratora tlenu?
Potencjalne skutki uboczne mogą obejmować suchość lub podrażnienie nosa, ból głowy lub uczucie zmęczenia.
Te objawy zazwyczaj są łagodne i mogą być łatwo zarządzane.
4. Jak szybko przenośny koncentrator tlenu zaczyna dostarczać tlen?
Większość przenośnych koncentratorów tlenu zaczyna dostarczać tlen niemal natychmiast po włączeniu.
5. Jakie są potencjalne problemy związane z używaniem przenośnych koncentratorów tlenu?
Potencjalne problemy mogą obejmować problemy techniczne z urządzeniem, takie jak awaria baterii, potrzeba
regularnej konserwacji, a także suchość i podrażnienie nosa. W razie jakichkolwiek problemów
należy skontaktować się z producentem urządzenia lub lekarzem.