You are currently viewing Jak uzyskać i zrealizować zlecenie NFZ na wyroby medyczne?

Jak uzyskać i zrealizować zlecenie NFZ na wyroby medyczne?

Korzystanie z różnego rodzaju wyrobów medycznych, ułatwiających, a często nawet umożliwiających normalne funkcjonowanie, to codzienność wielu osób, zmagających się z różnego rodzaju problemami o charakterze zdrowotnym. Najczęściej wykorzystywane są wózki inwalidzkie, koncentratory tlenu, kule i laski, ortezy oraz balkoniki rehabilitacyjne. Dzięki tym sprzętom możliwe staje się sprawne poruszanie się przez osoby niepełnosprawne lub też te, które wymagają odpowiedniej rehabilitacji, by powrócić do pełni zdrowia. Co ważne, zakup wielu takich urządzeń jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W praktyce oznacza to, że kupujący może otrzymać sporą zniżkę, a nawet zostać zwolnionym z ponoszenia kosztów zakupu danego urządzenia czy sprzętu rehabilitacyjnego. Podpowiadamy więc, jak uzyskać zlecenie NFZ i gdzie można je zrealizować?

Czym są wyroby medyczne?

Pod nazwą „wyroby medyczne” kryje się różnorodna gama produktów. Do tej grupy, jak wskazuje artykuł https://patronus-med.pl/sklepy-medyczne-nfz/ zalicza się sprzęt rehabilitacyjny, ale również ortezy, wózki inwalidzkie, łóżka rehabilitacyjne czy pieluchomajtki, ułatwiające zachowanie higieny osobom chorym. Można więc uznać, że wyroby medyczne to różne artykuły medyczne, których głównym celem jest poprawa komfortu pacjenta oraz usprawnienie jego funkcjonowania i wsparcie powrotu do zdrowia w ramach procesu rehabilitacyjnego. Warto wiedzieć, że niemalże wszystkie sprzęty, urządzenia i przedmioty, określane mianem wyrobów medycznych, podlegają refundacji. Czasem jest ona nieco mniejsza, niekiedy jednak wynosi nawet 100%. Zależy to przede wszystkim od ceny danego wyrobu medycznego oraz od jego rodzaju.

Co wypływa na cenę wyrobów medycznych?

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że cena za poszczególne wyroby medyczne w dużej mierze zależy od miejsca zakupu, ale również wybranego modelu oraz jego funkcjonalności. Dla przykładu wózek inwalidzki może kosztować zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Refundacja, proponowana przez NFZ, dotyczy na ogół najtańszych wersji urządzeń i sprzętów. Ci, którym zależy na lepszej jakości, muszą dopłacić różnicę z własnej kieszeni.

Pulsoksymetry PATRONUS - NFZ

W jaki sposób uzyskać zlecenie NFZ na wyroby medyczne?

Zlecenie na wyroby medyczne jest wystawiane przez lekarza prowadzącego. To zdecydowanie najczęstsza forma jego uzyskania, choć może ono również być wystawione przez fizjoterapeutę, rehabilitanta, a nawet przez pielęgniarkę. Należy wiedzieć także, że część wyrobów wymaga wystawiania takiego zlecenia regularnie. Do tej grupy zalicza się np. pieluchomajtki. Każde zlecenie na wyroby medyczne musi zostać również potwierdzone. Takie potwierdzenie uzyskuje się u lekarza lub innej uprawnionej do tego osoby oraz w oddziale NFZ, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Gdzie można zrealizować zlecenie NFZ?

Zlecenie NFZ może być zrealizowane w każdym sklepie, posiadającym stosowną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Nie istnieje tutaj rejonizacja, więc można wybrać miejsce, które w najwyższym stopniu jest zgodne z aktualnymi potrzebami. Możliwa jest również realizacja części zlecenia, choć w takim przypadku jego pozostałą część należy zrealizować w tym samym sklepie. Warto więc wybrać taki, który posiada duży asortyment. Jednym z najczęściej polecanych jest internetowy sklep medyczny PATRONUS, który posiada umowę z NFZ. To właśnie tutaj możliwy jest wynajem sprzętu medycznego, jak i zakup nowego. Sklep oferuje także dostawę do domu pacjenta, co stanowi spore ułatwienie dla osób niepełnosprawnych lub chorych.

SKLEP MEDYCZNY PATRONUS – Tel. 797 544 290