You are currently viewing Koflator – czym jest asystor kaszlu?

Koflator – czym jest asystor kaszlu?

Koflator, czyli asystor kaszlu to nowoczesne urządzenie pozwalające na nieinwazyjne oczyszczanie drzewa oskrzelowego z wydzielin takich jak flegma. Urządzenie wykorzystuje się w leczeniu pacjentów, którzy nie posiadają odruchu kaszlowego lub zmagają się z osłabionymi mięśniami oddechowymi. Regularne korzystanie z asystora kaszlu pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko zaostrzenia się wielu chorób a także obniżyć ilość pobytów w szpitalu. Jego działanie ma również niebagatelne znaczenie w przypadku walki ze standardowymi infekcjami, takimi jak przeziębienie, które u osób zmagających się z problemami z samodzielnym oczyszczaniem dróg oddechowych mogą stanowić poważne ryzyko zdrowotne.

koflator asystor kaszlu

JAK DZIAŁA KOFLATOR?

Asystor kaszlu jest urządzeniem, które pracuje w oparciu o cykle pracy. Każdy z nich rozpoczyna się od gwałtownego wtłoczenia powietrza do płuc chorego. Pozwala to zwiększyć objętość narządu oraz samoistnie oderwać flegmę od jego wewnętrznych ścianek. Następnie asystor gwałtownie zasysa wcześniej wprowadzone do płuc powietrze razem z oderwaną flegmą i bezpiecznie wyprowadza ją z organizmu pacjenta. W pracy z koflatorem niezwykle istotne jest jego odpowiednie ustawienie, tak by zapewnić pacjentowi skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne wsparcie.

USTAWIANIE ASYSTORA KASZLU W PRZYPADKU PACJENTÓW DZIECIĘCYCH

W przypadku pacjentów niepełnoletnich bardzo ważne jest uwzględnienie ich delikatnej budowy anatomicznej, dlatego prace koflatora rozpoczynamy od wyjątkowo niskich wartości, stopniowo je zwiększając. Takie działanie nazywamy fazą miareczkowania. Następnie wartość ciśnienia dodatkowego należy ustawić na poziomie 5 – 10 H2O, natomiast wartość ciśnienia na – 5 H2O. Niezbędne jest również zoptymalizowanie czasu pod kątem długiego wdechu i krótkiego wydechu, które występuje u dzieci. Najlepiej będzie, jeśli wartość ta będzie wynosiła 0,8 – 1 sekundy.

USTAWIENIA ASYSTORA KASZLU U PACJENTÓW DOROSŁYCH

Pacjenci dorośli w porównaniu do dzieci wymagają już znacznie wyższego ciśnienia wdechowego oraz wydechowego. Wartości te powinny wynosić odpowiednio: +15 cm H2O dla ciśnienia wdechowego i -15 cm H2O dla ciśnienia wydechowego. Po upływie niedługiego czasu ciśnienie to warto skorygować na + 5 cm H2O i odpowiednio – 5 H2O.
Również czas wdechu będzie się różnił od ustawień dla pacjentów w wieku dziecięcym. Najlepszym parametrem dla dorosłych będzie 1,2s. na czas wdechu, 1,4s na czas wydechu oraz 2s pauzy.

WSKAZANIA ORAZ PRZECIWWSKAZANIA DO KORZYSTANIA Z ASYSTORA KASZLU

Koflator jest urządzeniem, z którego mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Urządzenie wykorzystywane jest na szeroką skalę w szpitalach i innych placówkach medycznych, a także w przypadku leczenia domowego. Może być używane zarówno poprzez maskę jak i rurkę tracheotomiczną.

Do schorzeń, przy których wskazane jest korzystanie z asystora kaszlu zaliczamy głównie choroby nerwowo – mięśniowe oraz uszkodzenia rdzenia kręgowego takie jak:
• rdzeniowy zanik mięśni SMA,
• stwardnienie zanikowe boczne ALS,
• miastenia,
• dystrofie mięśniowe,
• dysfagia,
• uszkodzenie rdzenia kręgowego,
• rozstrzenie oskrzelowe.

Z kolei przeciwskazaniami do korzystania z tego typu urządzenia będą:
• odma opłucnowa,
• rozedma pęcherzowa,
• ostre zespoły zaburzeń oddechowych i ciężkie uszkodzenia płuc,
• ostry obrzęk płuc,
• niedawno przebyta barotrauma,
• tracheomalacja.

asystora kaszlu nie należy korzystać również u pacjentów niestabilnych hemodynamicznie, którzy nie są odpowiednio monitorowanymi przy pomocy specjalistycznego sprzętu medycznego.

WYPOŻYCZENIE ASYSTORA KASZLU

Asystor kaszlu to jedno z tych urządzeń, które znacząco poprawiają jakość życia pacjentów borykających się z problemami nerwowo – mięśniowymi oraz chorobami dróg oddechowych. Z tego powodu warto jest mieć takie urządzenie w trakcie terapii domowej. Nasz sklep medyczny umożliwa zakup asystora kaszlu, jednak nabycie koflatora na własność nie zawsze będzie najlepszym rozwiązaniem. Dużo bardziej opłacalny może okazać się jego wynajem. Usługi takie świadczy firma Patronus oferująca profesjonalny sprzęt medyczny najwyższej klasy, na stronie naszej wypożyczalni możemy dowiedzieć się więcej na temat specyfikacji, cech i wynajmu asystora kaszlu. Dodatkowo klienci, którzy zdecydują się na wynajem w naszej firmie otrzymują od nas darmowa dostawę urządzenia do domu oraz prezentację poprawnego korzystania ze sprzętu.