You are currently viewing Jak długo może działać przenośny koncentrator tlenu?

Jak długo może działać przenośny koncentrator tlenu?

Tlenoterapia zalecana jest w wielu chorobach układu oddechowego. Urządzeniami, stosowanymi w jej trakcie najczęściej, są obecnie koncentratory tlenu. Jak działa taka aparatura? Czym koncentrator stacjonarny różni się od przenośnego? I wreszcie – jak długo może pracować mobilne urządzenie tego typu? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Jak działa koncentrator tlenu?

Stężenie tlenu w powietrzu atmosferycznym wynosi ok. 21 %, azotu – ok. 78%. Zasada działania koncentratora tlenu jest więc prosta – usuwa on drugi z wymienionych pierwiastków z mieszanki gazów, która podawana jest choremu (używa do tego substancji zwanej zeolitem). Zwiększa tym samym zawartość tlenu – we wzbogaconym w opisany sposób powietrzu może ona sięgać nawet 95%. Co ważne, urządzenie to korzysta w czasie swej pracy z energii elektrycznej. Może ona pochodzić z sieci lub baterii. Pierwsze z wymienionych źródeł zasilania charakterystyczne jest dla  koncentratorów stacjonarnych, drugie – dla urządzeń przenośnych. Czym jeszcze różnią się te typy aparatów?

Stacjonarny czy mobilny koncentrator tlenu — co wybrać?

Stacjonarne koncentratory tlenu stosowane są zwykle w terapii osób z zaawansowaną niewydolnością oddechową. Urządzenia z tej grupy posiadają szereg zalet:

  • są niezwykle wydajne;
  • można do nich podłączyć nawilżacz powietrza;
  • charakteryzują się wysoką trwałością;
  • w razie konieczności pracują w trybie całodobowym.

Ich podstawową wadą jest natomiast rozmiar i waga – może ona dochodzić nawet do 20 kilogramów. Zastosowanie tego typu urządzenia ogranicza więc możliwość uczestnictwa pacjenta w życiu społecznym (w praktyce najczęściej nie może on opuścić własnego domu). Alternatywą, która na to pozwala, jest przenośny koncentrator tlenu.

Jak działa przenośny koncentrator tlenu?

Podstawowa zasada działania przenośnego koncentratora tlenu jest identyczna, jak innych urządzeń z omawianej grupy. Tym, co wyróżnia ten sprzęt, jest niewielki rozmiar – aparat taki waży zwykle mniej niż 5 kg, można więc swobodnie go przemieszczać. Dzięki temu chory jest w stanie opuścić mieszkanie, spotkać się ze znajomymi lub samodzielnie zrobić zakupy – jedynymi w zasadzie ograniczeniami jego aktywności jest stan zdrowia oraz pojemność baterii koncentratora tlenu.

Jak długo działa przenośny koncentrator tlenu na jednym ładowaniu?

Przenośne koncentratory tlenu wyposażane są standardowo w akumulatory, pozwalające na wielokrotne ładowanie. Ich pojemność jest różna, zazwyczaj jednak umożliwia ona pracę urządzenia przez maksymalnie 9 godzin. Oczywiście większość aparatów posiada też system ostrzegania o niskim poziomie naładowania baterii (najczęściej na panelu pojawia się stosowna ikonka, a towarzyszy temu sygnał dźwiękowy, trudno więc przeoczyć taką sytuację). Dzięki temu możliwe jest podpięcie aparatu do ładowarki w odpowiednim momencie. Warto też zauważyć, że najnowsze modele przenośnych koncentratorów tlenu są  zwykle przystosowane do ładowania z gniazdka zapalniczki samochodowej (może to być przydatne podczas dalszych podróży).

Wypożyczalnia sprzętu medycznego ☎ 795 078 048

Jak często trzeba ładować przenośny koncentrator tlenu?

Częstotliwość, z jaką trzeba ładować baterie przenośnego koncentratora tlenu, uzależniona jest między innymi od:

  • rodzaju zastosowanego akumulatora (najczęściej spotykane są rozwiązania oparte na ogniwach litowo-jonowych);
  • zalecanego cyklu ładowania i rozładowywania;
  • parametrów konkretnego sprzętu.

Informacje o wymaganej częstotliwości ładowania ogniw koncentratora tlenu znajdują się zwykle w instrukcji obsługi tego urządzenia.

Ile działa przenośny koncentrator tlenu? Kwestia trwałości

Przenośne koncentratory tlenu są urządzeniami o wysokiej trwałości – zazwyczaj bez problemu wytrzymują kilka lub nawet kilkanaście lat. W ich skład wchodzą jednak podzespoły, które powinny być co jakiś czas wymieniane. Do grupy tej należą między innymi:

  • kaniula nosowa (informacje o czasie, po jakim należy ją wymienić, można znaleźć zwykle w ulotce, załączonej przez jej producenta);
  • wlot powietrza;
  • filtry cząstek stałych.

Z kolei długość okresu bezawaryjnego użytkowania samego przenośnego koncentratora tlenu uzależniona jest od sposobu, w jaki obchodzi się z tym urządzeniem użytkownik.

Przenośny koncentrator tlenu — jak zwiększyć jego żywotność?

Długotrwałe użytkowanie przenośnego koncentratora tlenu będzie możliwe jedynie wówczas, gdy systematycznie wykonywane będą zalecane przez producenta zabiegi konserwacyjne. Należą do nich zwykle:

  • czyszczenie filtra cząstek stałych (jeżeli nie jest ono możliwe, konieczna może być wymiana tego podzespołu);
  • czyszczenie obudowy przy pomocy suchej (lub lekko wilgotnej) szmatki;

Żywotność urządzenia wydłuży również unikanie skrajnych temperatur i zachowanie właściwego sposobu ładowania baterii. Warto również pamiętać o stosowaniu odpowiednich akcesoriów. Do najważniejszych należą torby oraz wózki, które umożliwiają bezpieczne przenoszenie lub przewożenie aparatów. Podczas transportu należy również zachować ostrożność i unikać sytuacji, w których może dojść do uszkodzenia urządzenia.