You are currently viewing Łóżka rehabilitacyjne – typy sprzętu, finansowanie zakupu, ceny najmu

Łóżka rehabilitacyjne – typy sprzętu, finansowanie zakupu, ceny najmu

Każdy, kto opiekuje się osobą starszą lub niepełnosprawną, musi zadbać o zapewnienie jej jak najlepszych warunków egzystencji. Na szczęście nasze wysiłki w tym zakresie wspomóc może odpowiednio dobrane wyposażenie domu. Ważnym jego elementem jest zwykle łóżko rehabilitacyjne.

W jakich sytuacjach potrzebne jest łóżko rehabilitacyjne?

Zakup łóżka rehabilitacyjnego zalecany jest przede wszystkim wówczas, gdy chory nie jest w stanie samodzielnie się poruszać lub gdy jego zdolności w tym zakresie są ograniczone. Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest niepełnosprawność lub wiek, jednak niekiedy ze sprzętu tego typu muszą korzystać też (czasowo) osoby, które uległy poważnemu wypadkowi i wymagają rehabilitacji.

Do czego służy łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne ma przede wszystkim ułatwić funkcjonowanie osoby, która z niego korzysta. Jest to możliwe m.in. dzięki konstrukcji, zapewniającej odpowiednie wsparcie kręgosłupa i pozwalającej na efektywną profilaktykę odleżyn. Sprzęt tego typu stanowi jednocześnie narzędzie ułatwiające pielęgnację (np. karmienie lub podawanie leków). Łóżko rehabilitacyjne może mieć przy tym zróżnicowaną konstrukcję – dzięki temu możliwy jest wybór rozwiązania idealnie dopasowanego do potrzeb chorego oraz do typu jego niepełnosprawności.

Refundacja łóżka rehabilitacyjnego na NFZ - czy to jest możliwe?

Czy łóżko rehabilitacyjne jest refundowane przez NFZ?

Niestety, zakup łóżka rehabilitacyjnego nie jest refundowany przez NFZ. Powodem takiego stanu rzeczy jest zarówno cena tego sprzętu, jak i jego charakter – co do zasady refundacja dotyczy tylko leków, a łóżko rehabilitacyjne trudno zakwalifikować do tej kategorii. Możliwe jest jednak uzyskanie dofinansowania zakupu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Aby skorzystać z tej opcji, należy co prawda spełnić kilka warunków, jednak w większości wypadków nie jest to specjalnie trudne.

Jakie są rodzaje łóżek rehabilitacyjnych?

Łóżka rehabilitacyjne mogą różnić się przede wszystkim sposobem regulacji wysokości leża i zagłówka. Biorąc pod uwagę to kryterium, wyróżnić można:

  • Łóżka rehabilitacyjne regulowane elektrycznie. Sprzęt tego typu pozwala na bezwysiłkowe dokonywanie zmiany ułożenia zagłówka, i to zarówno przez opiekuna, jak i przez samego chorego. O zakupie lub wypożyczeniu takiego wyposażenia warto pomyśleć zwłaszcza wtedy, gdy nasz podopieczny przez dłuższy czas nie będzie w stanie samodzielnie się poruszać.
  • Łóżka rehabilitacyjne regulowane manualnie. W tym wypadku regulacja wysokości zagłówka wymaga zmiany ułożenia ciała chorego (a w sytuacji, gdy ten jest całkowicie unieruchomiony – obecności opiekuna).
  • Łóżka rehabilitacyjne stałe. Sprzęt tego typu nie pozwala na regulowanie wysokości leża ani zagłówka. Rozwiązanie to jest zalecane jedynie w przypadku osób, które mogą w pewnym stopniu poruszać się samodzielnie lub wówczas, gdy rehabilitacja nie będzie miała charakteru długoterminowego.

Łóżka rehabilitacyjne mogą również różnić się typem materaca oraz wyposażeniem dodatkowym – w skład tego ostatniego mogą wchodzić na przykład podpórki, stoliki, stojaki na kroplówkę oraz uchwyty na kaczkę i basen.

Wypożyczalnia sprzętu medycznego ☎ 795 078 048

Jak uzyskać dofinansowanie zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PFRON?

Uzyskanie dofinansowania PFRON do zakupu łóżka rehabilitacyjnego możliwe jest w sytuacji, gdy osoba, która będzie korzystać z tego sprzętu, posiada:

  • orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym, wydane przez odpowiedni organ;
  • opinię biegłego lekarza orzecznika, uzasadniającą potrzebę zakupu wyposażenia tego typu.

Formularze wniosku o dofinansowanie znajdziemy zarówno w powiatowych placówkach PFRON, jak i na stronie tej instytucji. Po ich wypełnieniu wystarczy załączyć orzeczenie oraz opinię lekarską i dostarczyć dokumentację do punktu obsługi (można też oczywiście przesłać ją pocztą). Po złożeniu wniosku PFRON ma 3 miesiące na podjęcie decyzji. Trzeba pamiętać, że dofinansowanie wypłacane jest przelewem, na podstawie faktury (warto upewnić się przed zakupem, że będzie ona zgodna z wymogami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych).

Kiedy warto wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne?

Łóżko rehabilitacyjne można też wypożyczyć. Rozwiązanie to jest zalecane przede wszystkim wówczas, gdy:

  • nie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania zakupu z PFRON;
  • sprzęt taki używany będzie jedynie okresowo;
  • w trakcie powrotu do zdrowia potrzebne jest zaawansowane technicznie łóżko o wysokiej wartości (kwota dofinansowania jest limitowana).

Oczywiście wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego może być również sposobem na wypróbowanie konkretnego modelu tego sprzętu przed jego zakupem.

Ile kosztuje wypożyczenie łóżka rehabilitacyjnego na miesiąc?

Ceny najmu łóżek rehabilitacyjnych są zróżnicowane. Zazwyczaj najbardziej opłacalne jest podpisanie umowy na co najmniej miesiąc – można wówczas liczyć na znaczące zniżki. Czynnikami, które wpływają na cenę tego typu usług, są również:

  • klasa i jakość sprzętu;
  • rodzaj materaca;
  • wyposażenie dodatkowe (np. wspomniane wcześniej udogodnienia, takie jak podpórki, stoliki czy stojaki na kroplówki).

Z zasady koszt wypożyczenia najprostszych łóżek rehabilitacyjnych oscyluje wokół 70 zł za miesiąc. Za wynajęcie modeli najbardziej zaawansowanych zapłacimy ok. 150 zł (cena ta również podana jest w odniesieniu do okresu 1 miesiąca). Do powyższych kwot należy ponadto doliczyć koszt transportu łóżka do wskazanego przez nas miejsca.