You are currently viewing Czym jest i jak działa orteza stawu kolanowego?

Czym jest i jak działa orteza stawu kolanowego?

Orteza stawu kolanowego to rodzaj usztywnienia kolana stosowany przy wystąpieniu urazu tego stawu. Wpływa ono zarówno na skuteczność terapii jak i na komfort życia pacjenta.. Na rynku znajdziemy kilka różnych ortez stawów, jednak do najpopularniejszych można zaliczyć trzy rodzaje: ortezy miękkie, twarde oraz sportowe.

orteza-stawu-kolanowego

Rodzaje ortez

Ortezy miękkie to alternatywa dla opasek uciskowych, a ich stosowanie zalecane jest przy lekkich urazach oraz obrzękach. Maja one za zadanie znosić obciążenie, stabilizować oraz zapewniać prawidłową pozycję kolana.

Ortezy twarde są rodzajem sztywnego stabilizatora kolana stosowanego w przypadku poważnych urazów oraz stanów po zabiegach chirurgicznych kolana. W większości przypadków ortezy takie mają wbudowany zegar, którego kąt ustawiony zostaje przez rehabilitanta lub lekarza prowadzącego.

Ortezy sportowe to stabilizatory mające za zadanie zabezpieczenie stawu kolanowego sportowca przed wystąpieniem kontuzji. Najczęściej mają one formę opaski wykonanej z oddychających materiałów, dlatego nie gwarantują mocnego usztywnienia.

Jak działa orteza stawu kolanowego?

Orteza stawu kolanowego ma za zadanie odciążać staw, więzadła oraz mięśnie w obrębie kolana. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku rehabilitacji po urazach i powrocie do całkowitej sprawności pacjenta. Orteza ma również stabilizować pozycję kolana, tak by zaistniała już kontuzja nie pogłębiała się. W niektórych przypadkach stosuje się je również zamiast gipsu, jednak są to przypadki jednostkowe i zdecydowanie częściej ortezy spotykane są u pacjentów po zwichnięciach niż złamaniach.

Jeszcze jedną istotną funkcją ortez, która sprawia, że są one zdecydowanie lepsze niż sztywny gips jest możliwość przenikania przez nie powietrza. Zapewnia to znacznie wyższy komfort użytkowania oraz nie sprawia problemu z utrzymaniem higieny, co często ma miejsce w przypadku gipsu. Ortezy zapewniają również utrzymanie takiej samej temperatury ciała jak w obrębie usztywnionego stawu kolanowego.

Stosowanie takiego rozwiązania każdorazowo powinno być jednak konsultowane z lekarzem lub rehabilitantem, którzy pomogą dobrać odpowiedni rozmiar i rodzaj ortezy dostosowany do stopnia urazu oraz wagi pacjenta.

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania ortezy stawu kolanowego

Stabilizator stawu kolanowego to rozwiązanie, po które sięgamy w przypadku rozmaitych urazów w obrębie tego stawu. Mogą to być złamania, zwinięcia, skręcenia a nawet stłuczenia.  Orteza może być także stosowana w przypadku, gdy czujemy przeciążenie stawu kolanowego powstałe w wyniku wykonywania jakiejś pracy czy uprawiania sportu. Stabilizatory kolana są również niebywale pomocne w przypadku stanów zapalnych oraz chorób reumatycznych, którym towarzyszą dolegliwości bólowe w okolicach stawów kolanowych. Ortezy stawów kolanowych to również znakomity aparat prewencyjny dla wszystkich sportowców, którzy chcą zabezpieczyć staw kolanowy przed wystąpieniem kontuzji lub dla osób po przebytych urazach, które czasowo chcą wesprzeć ten staw, by nie pogłębić niedawnego urazu.

Mimo, że stabilizatory kolana to nowoczesne i wygodne rozwiązanie na usztywnienie kolana nie są uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego. Wśród przeciwwskazań do ich noszenia możemy wymienić:

  • wystąpienie zaawansowanych żylaków kończyn dolnych,
  • ostre, przewlekłe zapalenie stawów
  • zniekształcenie stawu kolanowego
  • poważne stany po skomplikowanych zabiegach chirurgicznych kolana.

Korzystanie z ortez stawu kolanowego nie jest wskazane również u pacjentów zmagających się z zaawansowaną cukrzycą oraz niektórymi chorobami neurologicznymi.

Sklep medyczny☎ 797 544 290