You are currently viewing Materac przeciwodleżynowy – jak działa i jaki wybrać?

Materac przeciwodleżynowy – jak działa i jaki wybrać?

Wiele osób, ze względu na stan zdrowia czy też poważne operacje, musi stale przebywać w pozycji leżącej. To z kolei wpływa na możliwość powstawania odleżyn, które znacząco pogarszają komfort tych, którzy i tak zmagają się ze sporymi trudnościami. Odleżynami nazywane są uszkodzenia skóry, spowodowane przez spowolnienie krążenia krwi, połączone z nadmiernym uciskiem konkretnej części ciała. Rany takie są bardzo trudne w leczeniu, a zarazem wyjątkowo bolesne. Dlatego też niezwykle istotnym aspektem jest profilaktyka, dzięki której możliwe jest zapobieganie ich powstawaniu. Szczególnie pomocny w tym zakresie okazuje się materac przeciwodleżynowy, dzięki któremu osoba chora czy niepełnosprawna może uchronić się przed bolesnymi skutkami pozycji leżącej.

Materac przeciwodleżynowy bąbelkowy

Jakie są rodzaje materaców przeciwodleżynowych?

Materace przeciwodleżynowe, które w swoim asortymencie posiada internetowy sklep medyczny PATRONUS, można podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszym z nich są materace rurowe, drugim z kolei materace bąbelkowe. Różnią się one działaniem i przeznaczone są dla innych pacjentów, o czym warto wiedzieć, decydując się na zakup któregoś z nich. Należy jednak podkreślić, że profilaktyka obejmuje nie tylko zakup odpowiedniego materaca. Składa się na nią bowiem również cały szereg innych działań, do których należą np. masaże, regularne zmiany ułożenia ciała i nawilżenie skóry preparatami o właściwościach przeciwodleżynowych.

Rurowe materace przeciwodleżynowe z pewnością przydadzą się nieco cięższym osobom. Mogą z nich korzystać ci, których waga nie przekracza 130 kg oraz ci, którzy borykają się już z problemem odleżyn. Specyficzny kształt takich materaców powoduje, że część partii ciała nie ma z nimi kontaktu. Dzięki temu nacisk na nie zostaje zniwelowany. Materace rurowe, jak sama nazwa wskazuje, składają się z poziomych rur, wypełnianych naprzemiennie powietrzem.

Materac przeciwodleżynowy rurowy [Źródło zdjęcia: sklep.farmedica.pl]

Dla kogo przeznaczony jest materac bąbelkowy?

Materace bąbelkowe przeciwodleżynowe dedykowane są osobom lekkim, których waga nie przekracza 90 kg. Z tego rodzaju produktów mogą również korzystać osoby, u których problem odleżyn jeszcze się nie pojawił. Materac bąbelkowy jest wyposażony w pompę. Umożliwia ona zmianę ciśnień w określonych jego miejscach i w określonym czasie. Dzięki temu bąbelki unoszą się, a następnie opadają. W taki sposób tkanki ciała osoby chorej są stymulowane, co zapobiega powstawaniu odleżyn. Materac wpływa bowiem na poprawę krążenia krwi w organizmie, zmniejszając przy tym ból i niwelując uczucie sztywnienia kończyn. Przed dokonaniem wyboru warto wiedzieć również, że materac przeciwodleżynowy bąbelkowy (zwany również materacem zmiennociśnieniowym) jest wyposażony w kompresor. Dlatego też należy zawsze sprawdzić, jak pracuje pompa. Często bowiem zdarza się, że po włączeniu urządzenie pracuje bardzo głośno, co znacząco obniża komfort osoby z niego korzystającej.

Kto powinien korzystać z materaca rurowego?

Wyroby medyczne NFZ PATRONUS

Co jeszcze warto wiedzieć o materacach przeciwodleżynowych?

Aby dokonać właściwego wyboru, zawsze warto skonsultować go ze specjalistą, który rozwieje wszelkie wątpliwości i doradzi, w oparciu o posiadaną wiedzę i doświadczenie. Jak wskazuje artykuł https://patronus-med.pl/sklepy-medyczne-nfz/, zakup materaca przeciwodleżynowego może zostać również objęty refundacją NFZ. Aby się o nią ubiegać, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub też lekarza prowadzącego, po adekwatne zlecenie. Jeśli wybrany materac będzie kosztował mniej niż 400 zł, pacjent może liczyć na dofinansowanie 70% jego ceny.

Co ważne, do grupy produktów objętych refundacją NFZ, zalicza się również sprzęt rehabilitacyjny, ortezy, wózki inwalidzkie, łóżka rehabilitacyjne czy pieluchomajtki, ułatwiające zachowanie higieny osobom chorym.

SKLEP MEDYCZNY PATRONUS – TEL. 797 544 290