You are currently viewing Różnica pomiędzy stacjonarnym a przenośnym koncentratorem tlenu

Różnica pomiędzy stacjonarnym a przenośnym koncentratorem tlenu

Większość pacjentów cierpiących z powodu różnorodnych chorób układu oddechowego wymaga tlenoterapii. Na szczęście postęp techniczny i rozwój medycyny sprawiły, że pacjenci tacy nie są zmuszeni do ciągłych wizyt w placówkach medycznych, a zabieg tlenoterapii mogą bez przeszkód wykonywać w zaciszu swojego domu. Urządzeniem niezbędnym do takiej terapii jest koncentrator tlenu, który może mieć zarówno budowę stacjonarna jak i przenośną. Jakie są więc różnice między tymi dwoma typami koncentratorów tlenowych?

Przenośny koncentrator tlenu

Stacjonarny koncentrator tlenu

Stacjonarny koncentrator tlenu to zdecydowanie spore urządzenie, którego waga może osiągnąć nawet 20 kg. Urządzenia tego typu są jednak przeznaczone zarówno do pracy w szpitalach, specjalistycznych ośrodkach jak i w domach pacjentów. Z uwagi na spore rozmiary wymagają większej ilości miejsca, ale są przy tym bardzo wydajne i mają dłuższą żywotność niż wersje przenośne. Są więc rozwiązaniem, które sprawdzi się u osób przewlekle chorych, które większość czasu spędzają w łóżku. Nie bez znaczenia jest również fakt, że większość urządzeń stacjonarnych to modele o bardzo wysokim zaawansowaniu technologicznym, co sprawia, że terapia z ich użyciem jest bardzo efektowna, a obsługa urządzenia niezwykle prosta.
Należy również wspomnieć, że stacjonarne koncentratory tlenu wymagają stałego podłączenia do prądu, dlatego utrudniają pacjentowi przemieszczanie się, choć dla wygody poruszania się po mieszkaniu, można je wyposażyć w nawet 11 metrowe przewody tlenowe.

Przenośny koncentrator tlenu

Przenośne koncentratory tlenu są mniejsze i lżejsze od stacjonarnych typów. Umożliwiają one pacjentowi przemieszczanie się, a co za tym idzie branie udziału w życiu społecznym. Posiadają one specjalne torby lub plecaki, które pozwalają na przewożenie urządzenia bez obaw o uszkodzenie. Jest to więc rozwiązanie idealne dla pacjentów mobilnych, którzy wymagają terapii, jednak nie muszą stale przebywać w domu. Wadą przenośnych koncentratorów może okazać się fakt, iż te z niską wagą charakteryzują się jedynie przepływami pulsacyjnymi, przez co trzeba z nich korzystać świadomie.

Który koncentrator tlenowy wybrać?

Stojąc przed wyborem koncentratora tlenu, należy dokładnie zastanowić się nad indywidualnymi potrzebami pacjenta, a dopiero później brać pod uwagę czynniki takie jak cena. Każdy koncentrator, czy stacjonarny czy przenośny musi na każdej dawce podawać Pacjentowi ponad 90% stężenia tlenu. Urządzenia mniej wydajne, nie są koncentratorami tlenu, choć niestety sprzedawca może je tak nazywać. Podstawą każdej tlenoterapii, jest stacjonarny koncentrator tlenu. Tlenoterapia z użyciem tego urządzenia będzie bez wątpienia bardziej efektywna i skuteczniejsza. Przenośny koncentrator tlenu przychodzi z pomocą Pacjentom, którzy nawet na krótko nie mogą odłączyć się od koncentratora tlenu. Jeśli jednak pacjent nie jest pewny, co do typu koncentratora, który najlepiej spełni jego oczekiwania, może skorzystać z opcji jego wypożyczenia. Oferta wypożyczalni sprzętu medycznego dostępna jest na stronie https://www.patronus-med.pl/wypozyczalnia-sprzetu-medycznego/, gdzie widnieją zarówno stacjonarne, jak i przenośne koncentratory tlenu. Nasz sklep medyczny proponuje klientom produkty wyłącznie wysokiej jakości pochodzące od renomowanych światowych producentów. W ramach wypożyczenia danego modelu oferujemy dowóz, montaż oraz szkolenie w domu Pacjenta z zakresu użytkowania sprzętu medycznego.
Z pewnością przy decyzji o wyborze koncentratora tlenowego nie warto uwzględniać wyłącznie ceny urządzenia, bowiem może okazać się, że tańsza opcja koncentratora będzie dużo mniej wydajna, głośna i awaryjna. Najlepiej jest zasięgnąć opinii sprzedawców oraz osób korzystających z tego typu sprzętu, by uzyskać wiarygodne informacje o obu rodzajach koncentratorów i podjąć decyzje, która najlepiej wspomaga leczenie pacjenta.