You are currently viewing Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?

Co to jest koncentrator tlenu i jak działa?

Koncentrator tlenu to urządzenie, bez którego nie wyobrażają sobie życia osoby, borykające się z różnego rodzaju schorzeniami układu oddechowego i niewydolnością oddechową. Pomaga on zaopatrywać organizm w tlen w momencie, gdy nie jest możliwe jego samodzielne czerpanie. Do czego służy to wyjątkowe urządzenie i jak go stosować w domu?

Przenośne koncentratory tlenu - internetowy sklep medyczny PATRONUS

Czym jest koncentrator tlenu?

Generatory tlenu należą do grupy profesjonalnych urządzeń medycznych. Ich zadaniem jest pobieranie tlenu z otoczenia, przy jednoczesnym zwiększeniu jego stężenia. Do organizmu chorego trafia więc powietrze, które nasycone jest znacznie większą ilością tlenu, niż byłby on w stanie samodzielnie pobrać. To niezwykłe ułatwienie dla osób z chorym układem oddechowym, ale również dla pacjentów, którzy zmagają się z różnego rodzaju chorobami kardiologicznymi i nowotworami. Przede wszystkim jednak aparatura wspomaga osoby, cierpiące na ograniczoną wydolność płuc. Tlenoterapia stanowi niezwykłe wsparcie zwłaszcza wówczas, gdy saturacja spada poniżej normy.

Kto powinien korzystać z koncentratora tlenu?

Tlenoterapia stosowana jest u tych pacjentów, u których występuje niedotlenienie organizmu, związane z różnego rodzaju schorzeniami lub chorobami. Dzięki koncentratorom tlenu chory może swobodniej zaczerpnąć powietrza, a samo oddychanie jest znacznie łatwiejsze. Jednocześnie poprawia się również wysycenie krwi tlenem. Z tego względu tlenoterapia proponowana jest osobom z:

 • niewydolnością oddechową,
 • przewlekłymi chorobami płuc,
 • dusznościami,
 • astmą oskrzelową,
 • płytkim oddechem,
 • mukowiscydozą,
 • nowotworem płuc,
 • włóknieniem płuc,
 • dysplazją oskrzelowo-płuconą,
 • chorobami układu krążenia,
 • niewłaściwą pracą serca.

Koncentrator tlenu sprawdza się również znakomicie przy różnego rodzaju chorobach, takich jak np. nadciśnienie czy niedociśnienie, dławica piersiowa, niewydolność krążeniowa, zawał lub włóknienie mięśnia sercowego.

To jednak jeszcze nie koniec możliwości, jakie niesie ze sobą utlenowanie organizmu. To również wyjątkowa ulga dla tych, którzy zmagają się z utrudnionym oddychaniem z powodu alergii. Sprawdza się również znakomicie w trakcie rehabilitacji po operacjach i zabiegach. Co więcej, tego rodzaju rozwiązania stosuje się także z powodzeniem w przypadku leczenia zaburzeń o psychicznym czy neologicznym charakterze, do których należy chociażby depresja.

Stacjonarne koncentratory tlenu - wypożyczalnia sprzętu medycznego PATRONUS

Jak używać koncentratora tlenu?

Pacjent, korzystający z koncentratora tlenu, zakłada na usta i nos maskę lub też wąsy tlenowe, umieszczane w otworach nosowych. Przed przesuszeniem śluzówek chroni uzupełnienie wodą destylowaną zbiornika nawilżacza. Wodę należy zmieniać przed każdym użyciem, dlatego warto zakupić jej nieco więcej. Koncentrator należy podłączyć do źródła zasilania. W takcie pracy urządzenie pobiera powietrze z otoczenia. Następnie uruchamiany zostaje proces filtracji. Pacjent otrzymuje wyłącznie tlen, gdyż azot jest odseparowany i uwolniony do atmosfery.

Szybką ulgę przyniesie z pewnością ustawienie koncentratora tlenu na większe wartości, które następnie należy zmniejszać tak, by saturacja wahała się w granicach 94%. Ulga następuje już po krótkiej chwili. Na wzrost saturacji trzeba jednak poczekać nieco dłużej. Koncentratory tlenu używane są współcześnie zarówno w szpitalach, jak i w domach prywatnych, o czym zawsze decyduje lekarz. Czas rwania jednorazowej tlenoterapii zależy od schorzenia i jego zaawansowania. Czasem jest to nawet kilkanaście godzin, jeśli wymaga tego sytuacja.

Koncentrator i respirator – na czym polega różnica?

Koncentratory tlenu dostarczają do organizmu tlen, bez którego nie jest on w stanie funkcjonować. Dzięki temu poprawia się jakość oddechu i staje się on znacznie łatwiejszy. Koncentratory, nawet te najlepsze, nie są jednak w stanie zapewnić tyle powietrza, ile człowiek potrzebuje do życia. Takie możliwości ma właśnie respirator. Nic dziwnego, że często bywa on nazywamy sztucznymi płucami.

W ofertach dobrych sklepów medycznych, takich jak np. Patronus Med, dostępne są zarówno stacjonarne koncentratory tlenu, jak i przenośne koncentratory tlenu – pierwsze z nich używane są głównie w placówkach medycznych, drugie ze względu na łatwość obsługi, wybierane są przez pacjentów zmuszonych do tlenoterapii w warunkach domowych.