Tlenoterapia to metoda leczenia tlenem polegająca na podawaniu powietrza wdechowego z tlenem o zwiększonym stężeniu. Jest to terapia nieoceniona w przypadku chorób przewlekłych z towarzyszącą im niewydolnością oddechową. Tlenoterapię można przeprowadzać w domu, jednak do tego celu potrzebne są specjalistyczne urządzenia, takie jak butle tlenowe czy koncentratory tlenu. Dowiedz się więcej na temat tych urządzeń, a także ich wad i zalet.
Urządzenia będące źródłem tlenu w tlenoterapii
Tlen o zwiększonym stężeniu wykorzystywany podczas zabiegów tlenoterapii musi być przechowywany i podawany w odpowiedni sposób. Do tego celu służą między innymi butle tlenowe oraz koncentratory tlenu. Warto, jednak wiedzieć, że każde z tych urządzeń działa w trochę inny sposób:
- Butla tlenowa – jest to butla wyposażona w zbiornik służący do przechowywania tlenu pod ciśnieniem. Mechanizm pozwala także na uwalnianie tlenu i podawanie go choremu.
- Koncentrator tlenu – urządzenie to pobiera tlen z otoczenia, po czym spręża się dzięki specjalnym filtrom oddzielającym tlen od azotu. Następnie azot zostaje uwolniony do otoczenia, a tlen podany pacjentowi.
Zalety i wady koncentratorów tlenu
Do największych zalet koncentratorów tlenu należy bez wątpienia fakt, iż stanowią one niewyczerpalne źródło tlenu. Proces pozyskiwania tej substancji jest praktycznie nieograniczony. Dodatkowo koncentratory są niezwykle proste w użyciu i bezpieczne, ponieważ tlen nie znajduje się pod ciśnieniem. Minusem koncentratorów stacjonarnych może być fakt, że wymagają one podłączenia do prądu i zasilenia siecią elektryczną.
Zalety i wady butli tlenowych
Niezaprzeczalną zaletą butli tlenowych jest to, że można z nich korzystać w każdych warunkach, bez konieczności zasilania ich prądem. Są przy tym zdecydowanie cichsze niż koncentrator. Do głównych wad można zaliczyć konieczność ich ciągłego napełniania podyktowana małą pojemnością zbiornika. Wymusza to konieczność stałego czuwania nad ilością tlenu i pamiętanie o jego uzupełnieniu, co może być dosyć kłopotliwe.
Koncentratory tlenu – cena sprzętu i jego eksploatacji
Zakup nowego koncentratora może wiązać się ze sporym obciążeniem domowego budżetu. Na szczęście istnieje możliwość wypożyczenia bądź zakupu używanego sprzętu. Na polskim rynku znajdziemy niejeden sklep medyczny, świadczący usługi wynajmu, który naprawdę dba o stan swojego sprzętu, a w razie awarii natychmiast wymieniają go na nowy. Taki zabieg zdecydowanie zmniejszy koszty użycia koncentratora, do których należy jednak doliczyć jeszcze kwotę, jaką wydamy na zużyty prąd elektryczny.
Cena butli tlenowych
Butle tlenowe to zdecydowanie droższe rozwiązanie. Są one kosztowne, a wynajem ich nie jest tak łatwy i szeroko dostępny, jak w przypadku koncentratora tlenu. Dodatkowo wymagają one częstego napełniania, co również wiąże się ze sporym kosztem.
Z tego powodu rozwiązaniem zdecydowanie częściej wybieranym są koncentratory tleny. Są one łatwiej dostępne, a koszt ich eksploatacji, w porównaniu z butlami tlenowymi wypada dużo korzystniej. Sprawdź ofertę koncentratorów tlenu w sklepie medycznym PATRONUS!