You are currently viewing Czy mogę wziąć koncentrator tlenu do samolotu?

Czy mogę wziąć koncentrator tlenu do samolotu?

Jeszcze do niedawna wydawało się, że osoba wymagająca stałej tlenoterapii jest skazana na ciągłe przebywanie we własnym domu lub ośrodku medycznym. Na szczęście postęp techniczny sprawił, że na rynku znajdziemy sporą ilość przenośnych koncentratorów tlenu, które umożliwiają swobodne przemieszczanie się pacjenta. Co więcej, nie muszą to być wycieczki w obrębie najbliższej okolicy chorego. Linie lotnicze wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów, umożliwiają przewóz sprzętu medycznego, w tym koncentratorów tlenu, o ile tylko pozwala na to ogólny stan zdrowia pacjenta. Jak wygląda to w praktyce?

Transport lotniczy osób korzystających z koncentratorów tlenu

Przenośny koncentrator tlenu jest urządzeniem umożliwiającym tlenoterapię w dowolnych warunkach. Dzięki jego konstrukcji i możliwości czerpania powietrza z atmosfery, zamiast z dołączonej butli, może być swobodnie przewożony, zarówno środkami transportu drogowego, jak i samolotem.

Regulacje, które stosowane są przez poszczególnych przewoźników lotniczych, różnią się miedzy sobą, dlatego w przypadku podróży zawsze należy skontaktować się z dana linią lotniczą w celu uzyskania dokładniejszych informacji oraz zgłoszenia zamiaru podróży z urządzeniem. W przeważającej większości podróżowanie z koncentratorem tlenu możliwe jest dopiero po wcześniejszym okazaniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego wskazującego na taką konieczność. Warto również dodać, że urządzenie to najczęściej nie jest wliczane w wagę bagażu podróżującego.

Informacje na temat zasad przewozu urządzeń medycznych, takich jak koncentratory tlenu możemy znaleźć na stronie każdego z przewoźników. W przypadku irlandzkiego Ryanaira należy odpowiednio wcześniej skontaktować się z linią w celu uzyskania uprzedniej zgody oraz formularza zdolności do lotu. Wypełniony dokument należy przesłać od 14 do 2 dni przed planowanym lotem.

Na stronie polskich linii lotniczych LOT znajdziemy dokładną listę koncentratorów, które akceptowane są na pokładzie samolotów tej linii. Wszystkie z przedstawionych w tym spisie koncentratorów oferuje sklep medyczny Patronus dysponujący szerokim zakresem sprzętu medycznego oraz akcesoriów.

Z kolei w regulaminie linii WizzAir znajduje się zapis mówiący o tym, że dozwolone jest wnoszenie na pokład koncentratorów tlenu niezawierających gazu ani płynnego tlenu.

Koncentrator tlenu w samolocie – Jak przygotować się do podróży?

Decydując się na podróż samolotem z koncentratorem tlenu, bezwzględnie należy sprawdzić, czy model, który posiadamy znajduje się na liście urządzeń dozwolonych przez przewoźnika. W przypadku, gdy nasz koncentrator nie figuruje w tym spisie, warto rozważyć opcje wypożyczenia odpowiedniego sprzętu. Bogatą i niezwykle atrakcyjną ofertę najnowszych koncentratorów tlenu znajdziemy w wypożyczalni Patronus, gdzie znaleźć można popularne modele przenośnych koncentratorów tlenu, takie jak: INOGEN ONE G4, ZEN-O, ZEN-O LITE czy INOGEN ONE G5. Warto również sprawdzić, czy linia lotnicza, którą będziemy podróżować, nie oferuje swoim pasażerom dostępu do własnego zasobu tlenu medycznego. Oczywiście usługa ta będzie dodatkowo płatna i należy ją wykupić przed lotem.

Wyposażenie w koncentrator tlenu w samolocie to ogromne udogodnienie i szansa dla pacjentów zmagających się z różnorodnymi schorzeniami na życie w pełno swobody. Odpowiednie przygotowanie do podróży oraz wcześniejsze zgłoszenie tego faktu obsłudze lotu pozwoli sprawić, że podróż przebiegnie w możliwie jak najbardziej komfortowych dla pacjenta warunkach.

Masz pytanie odnośnie koncentratora tlenu w samolocie? Skontaktuj się ze specjalistą Patronus!