Pulsoksymetr to nowoczesne, elektroniczne urządzenie służące do pomiaru saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Aparat daje również możliwość monitorowania innych parametrów życiowych takich jak tętno, a pomiar wykonywany jest bezinwazyjnie i bezboleśnie poprzez skórę pacjenta. Pulsoksymetry znalazły zastosowanie nie tylko w szpitalach i różnego rodzaju ośrodkach medycznych, ale i w domach, zwłaszcza u pacjentów poddawanych tlenoterapii domowej.
Na rynku znajdziemy dwa rodzaje pulsoksymetrów: stacjonarne oraz napalcowe. Pierwszy z nich wykorzystywany jest głównie z szpitalach, jest znacznie bardziej zaawansowany technicznie i może mierzyć inne parametry życiowe, a nawet sprawdzać położenie rurki wewnątrztętniczej. Z kolei urządzenie napalcowe stosowane jest z powodzeniem w domach, bowiem jest przyrządem małym i prostym w obsłudze a przy tym dokładnym i niezwykle przydatnym.
Jak działa pulsoksymetr?
Podstawowym zadaniem pulsoksymetru jest ocena objętości utlenowanej hemoglobiny we krwi pacjenta. Urządzenie posiada źródło światła, a także czujnik sprawdzający jaki jest stopień pochłaniania wiązki świetlnej. Ma to związek z właściwością hemoglobiny, która posiada odmienne zdolności absorpcji światła w zależności od tego, czy jest natlenowana czy też nie. W ten sposób aparat jest w stanie ustalić wartość saturacji. Wynik przedstawiany jest za pomocą procentów, np. wartość 96% na wyświetlaczu pulsoksymetru mówi nam, że w chwili badania 96% hemoglobiny transportuje tlen do komórek i tkanek badanego.
Normy saturacji
Omawiając sposób działania pulsoksymetru nie można zapomnieć o przedstawieniu norm saturacji. U osoby zdrowej wartości te oscylują w granicach 95 – 99%, jednak u osób starszych te wartości mogą być nieco niższe, a prawidłowy wynik będzie mieścił się w przedziale 93 – 99%. Podobnie może dziać się u osób palących nałogowo.
W przypadku pacjentów poddawanych tlenoterapii, wynik saturacji może nam pokazać nawet liczbę 100%. Z kolei jeśli na wyświetlaczu zobaczymy liczbę 90% i niższą oznacza to, że mamy do czynienia z niedotlenieniem organizmu i poważnym zagrożeniem zdrowia, a nawet życia pacjenta.
Wskazania do korzystania z pulsoksymetru
Pulsoksymetry znalazły szerokie zastosowanie jako jeden z aparatów diagnostycznych w karetkach, na oddziałach ratunkowych oraz oddziałach intensywnej terapii. Są one wykorzystywane również w trakcie przeprowadzania operacji oraz w trakcie monitorowania pacjenta po znieczuleniu ogólnym. Pulsoksymetry wykorzystuje się u pacjentów w każdym wieku, jednak w przypadku noworodków i małych dzieci mają one zazwyczaj formę opaski z czujnikiem zakładanej na stopę lub nadgarstek.
Regularne badanie tym urządzeniem wykonuje się u osób zagrożonych możliwością wystąpienia niskiego ciśnienia cząsteczkowego tlenu we krwi oraz w przypadku następujących schorzeń:
- choroby układu oddechowego
- choroby układu sercowo – naczyniowego
- cukrzyca
- nadciśnienie
- choroby przewlekłe, wymagające stałej opieki.
Korzystanie z pulsoksymetru zaleca się również często kobietom w ciąży, sportowcom oraz osobom pracującym na dużych wysokościach. Pulsoksymetr jest również urządzeniem niezwykle przydatnym u pacjentów poddawanych stałej tlenoterapii.
Co ważne, z uwagi na fakt, że jest to urządzenie diagnozujące stan pacjenta nie występują żadne przeciwwskazania do jego stosowania.
Wynajem pulsoksymetru
Pulsoksymetr to urządzenie niezwykle przydatne w wielu schorzeniach, mogące w bardzo szybki sposób zaalarmować nas o złym stanie zdrowia pacjenta lub bliskiego. Z tego powodu warto je mieć w domu. Firma Patronus świadcząca usługi sprzedaży oraz wynajmu profesjonalnego sprzętu medycznego w swojej ofercie posiada wiele modeli pulsoksymetrów napalcowych, które będą stanowić idealne dopełnienie opieki domowej. Dla klientów którzy zdecydują się skorzystać z naszej oferty wynajmu pulsoksymetrów mamy również niespodziankę w postaci darmowej prezentacji z korzystania z urządzenia, a także dostęp do całodobowej infolinii, którą udostępnia sklep medyczny Patronus, gdzie czekamy na wszelkie pytania dotyczące naszej oferty i urządzeń.